Sudety to łańcuch górski, który rozciąga się na terenie Polski, Czech i częściowo Niemczech. Najwyższym szczytem górskim Sudetów jest Śnieżka, która liczy sobie aż 1603 metrów nad poziomem morza. Wbrew obiegowej opinii – Sudety są stosunkowo młodymi górami, które jednak zbudowane zostały z wiekowych skał. Region ten jest niezwykle unikatowy pod wieloma względami, a przy tym bogaty w okazałą przyrodę, przepiękne krajobrazy czy liczne zabytki. Przedstawimy kilka mniej znanych ciekawostek na temat Sudetów!

Pochodzenie nazwy.

Ciekawe jest, że tak naprawdę do końca nie wiadomo, skąd się wzięła nazwa tego łańcucha górskiego. Wielu badaczy i historyków jest jednak zdania, że nazwa „Sudety” jest pochodzenia celtyckiego. W języku tym wyraz ten tłumaczono by więc jako las dzików.

Mroczna przeszłość.

Sudety, oprócz urokliwych krajobrazów, kryją w sobie o wiele mroczniejszą przeszłość, która związana jest z II Wojną Światową. W trakcie jej trwania, niemieccy żołnierze na terenie tego pasma górskiego tworzyli liczne, podziemne kompleksy. Tworzono je niewolniczą pracą dziesiątek tysięcy jeńców i więźniów – ogromna część z nich poniosła tam śmierć wskutek morderczej pracy i nieludzkich warunków.

Jeziora.

W Sudetach próżno jest szukać naturalnych jezior. Większość zbiorników wodnych powstała wskutek celowego działania człowieka.

Zwierzęta.

Tereny Sudetów niegdyś obfitowały w ogromną liczbę wyjątkowych gatunków zwierząt, takich jak wilki, rysie i żbiki – zostały one jednak doszczętnie wybite w okolicach XVIII wieku. Obecnie natrafić tu możemy na takie zwierzęta, jak łasica, jeleń szlachetny, dzik, gronostaj, borsuk czy wydra.