Sekwestracja glebowa węgla polega na zastosowaniu takich rozwiązań w gospodarowaniu gruntami, które przyczynią się do zwiększenia w glebie ilości dwutlenku węgla i magazynowania go w niej. Dzięki temu można ograniczyć emisję CO2 do atmosfery. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie każda gleba się do tego nadaje.

Praktyki mające wpływ na zwiększenie zasobów węgla w glebie

Istnieje wiele skutecznych praktyk rolnictwa regeneracyjnego, które korzystnie wpływają na jakość i żyzność gleby, a jednocześnie są przyjazne środowisku. Z jednej strony sprzyjają one wiązaniu węgla w glebie, z drugiej zaś prowadzą do zwiększenia w niej materii organicznej i ograniczania emisji CO2 do atmosfery. 

Aby wdrożone przez rolnika praktyki były w pełni efektywne, muszą towarzyszyć im szczegółowe pomiary sytuacji wyjściowej. Dużą rolę odgrywa tu także stały monitoring potencjału gleby. Do tego celu warto wykorzystać specjalne narzędzia. 

Jak obliczyć potencjalną sekwestrację węgla w glebie?

Chcąc obliczyć poziom absorpcji węgla w glebie, należy posłużyć się specjalnym narzędziem dostępnym na stronie Agronomist. To przyjazne dla użytkownika i bardzo intuicyjne rozwiązanie, które w wygodny sposób przedstawia potencjał sekwestracji gleby na określonym obszarze upraw. Jednocześnie prezentuje wpływ człowieka na zmiany zachodzące w klimacie. 

Wspomniane narzędzie to najlepszy sposób na sprawdzenie, jak wybrane praktyki gospodarowania zmieniają pochłanianie węgla przez glebę. Dane wykorzystywane przez kalkulator są oparte na zdjęciach satelitarnych, mapach żyzności gleby, a także danych dotyczących historycznego użytkowania gruntów. Wystarczy wykonać tylko kilka kroków, aby ustalić ilość węgla pochłanianą w określonym obszarze. 

Korzystając ze wspomnianego narzędzia, można oszacować potencjał sekwestracji gleby na kolejne lata. Jest to zarazem sposób na sprawdzenie wpływu różnych działań regeneracyjnych na redukcję emisji dla konkretnego obszaru. 

Trzeba przyznać, że sekwestracja węgla w glebie jest dość trudnym tematem. Jednak całkiem zrozumiałym dla rolników, którzy z takimi zagadnieniami mierzą się każdego dnia. Wykorzystując wspomniane powyżej narzędzie, mogą jeszcze bardziej ułatwić sobie wszelkie związane z tym obliczenia. Aby kalkulacje te były dokładne, użytkownik musi podać lokalizację swoich upraw oraz udzielić odpowiedzi na kilka podstawowych pytań dotyczących typu gleby, czy sposobu uprawy ziemi. To najlepszy sposób, by bez większego wysiłku otrzymać przejrzysty raport na temat potencjału swojej gleby.